Co warto wiedzieć na temat sprzęgła?
Sprzęgło nie jest pojedynczą częścią, ale złożonym zespołem elementów. Odpowiada za transfer sił między silnikiem i skrzynią biegów. Jego żywotność w dużej mierze zależy od pojazdu i sposobu, w jaki go prowadzisz. Większość objawów wskazujących na zużywające się sprzęgło pojawia się powoli i na ogół jedynym rozwiązaniem jest jego wymiana.
Częstotliwość wymiany sprzęgła.
Sprzęgło składa się z tarczy sprzęgła, tarczy dociskowej i łożyska wysprzęglającego. Jego żywotność waha się w zależności od sposobu użytkowania. Jazda głównie po autostradzie może znacznie ją wydłużyć. Natomiast jeżdżąc po mieście, sportowo albo z załadowanym pojazdem mocniej je zużywasz.
Po czym poznać, że sprzęgło wymaga wymiany?
- Gdy gwałtownie przyspiesz: jeśli samochód nie zwiększa prędkości podczas podnoszenia obrotów (mówi się, że sprzęgło się ślizga).
- Jeśli zmiana biegów jest utrudniona, a biegi wchodzą charakterystycznym zgrzytem.
Jak oszczędzać sprzęgło i wydłużyć jego żywotność?
Istnieje kilka wskazówek i najlepszych praktyk, aby uniknąć przedwczesnego zużycia sprzęgła:
- Nie trzymaj stopy na pedale sprzęgła, tylko umieść ją na przewidzianym do tego celu podnóżku. W rzeczywistości nawet minimalny nacisk stopą na pedał może spowodować poślizg tarczy i zużycie układu.
- Gdy zatrzymujesz się na czerwonym świetle, puść sprzęgło i ustaw bieg neutralny.
- Stosuj spokojny, niesportowy styl jazdy.
Sprzęgło jest wykonane w taki sposób, że jego zużycie jest minimalne tylko podczas właściwego użytkowania. Jego wymiana wymaga demontażu skrzyni i równie często częściowego demontażu zawieszenia, a co za tym idzie ustawienia geometrii. Z całą pewnością nie jest to naprawa, którą możesz wykonać bez wiedzy i podnośnika.