fbpx
Ciemny Jasny

Czy wiesz co oznacza UPG?

Życzymy Ci żebyś kojarzył ten akronim tylko z teorii. Skrót ten oznacza uszkodzoną uszczelkę pod głowicą, a ta na ogół zwiastuje spore wydatki. Zaczęło się jak zawsze niewinnie, od niewielkich dolewek płynu chłodniczego. Jaki okazał się finał sprawy?

▪ Ubytki płynu chłodniczego – samochód nie pozostawia widocznych plam.
Samochód:PEUGEOT 207
Wersja silnikowa:1.4 75KM
Rok produkcji:2009
▪ Planowanie powierzchni głowicy, wymiana uszczelki.

Prace rozpoczęliśmy od uzupełnienia płynu chłodniczego, a następnie w kontrolowanych warunkach wykonania testu dwutlenku węgła (CO2) w układzie chłodzenia. Na wynik niestety nie musieliśmy długo czekać. Płyn reakcyjny w komorze testera szybko zmienił swoją barwę reagując na wydobywające się gazy z zbiornika wyrównawczego auta.

Mieliśmy już pewność co do diagnozy. W samochodzie nie występują żadne dodatkowe układy korzystające z płynu chłodniczego, które mogłyby wpłynąć negatywnie na wynik testu (jednym z takich komponentów jest np. chłodniczka spalin).

Zaletą tej konstrukcji jest stosunkowo solidny żeliwny blok silnika, dzięki temu znacząco ograniczyliśmy koszty całej naprawy. W nowocześniejszych rozwiązaniach mamy do czynienia z aluminiowymi blokami, które niejednokrotnie zużywają się równie liniowo co głowica i generują spore nakłady pracy i funduszy związanych z obróbką.

Czym objawia się uszkodzona uszczelka pod głowicą?

Często objawy mogą być mylące i do złudzenia przypominać inne znane Ci usterki dotychczas napotkane w samochodzie. Jednymi z najczęstszych symptomów uszkodzonej uszczelki pod głowicą są duże kłęby dymu z układu wydechowego podczas pracy silnika.

Bardzo prawdopodobne jest też mieszanie się oleju z cieczą chłodzącą. Wówczas w zbiorniczku wyrównawczym, na korku wlewu oleju czy bagnecie do sprawdzenia jego poziomu osadza się charakterystyczna maź o kolorze kawy z mlekiem.

Pamiętaj, że tylko wiedza doświadczonego mechanika pozwoli Ci uniknąć błędnych diagnoz oraz niepotrzebnych kosztów.

Czy podobał Ci się ten wpis?

Kliknij w gwiazdkę żeby wystawić ocenę.

Średnia ocena: 4.2 / 5. Liczba głosów: 12

Jak dotąd nikt nie ocenił tego wpisu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty
Call Now Button