fbpx
Ciemny Jasny

Pancerny silnik?

W motoryzacji co jakiś czas pojawiają się rozwiązania, które gromadzą ku sobie rzeszę wyznawców. Niewątpliwie swoje złote czasy i przysłowiowe “pięć minut” miał silnik 1.9 TDI, uchodzący jako dobrze zaprojektowana i trwała jednostka. Nic niestety nie trwa wiecznie, o czym przekonał się nasz stały klient.

▪ Samochód wpadł w tryb awaryjny – utrata mocy,
▪ Duże wycieki oleju przez prowadnicę bagnetu,
▪ Po odkręceniu korka wlewu oleju wydostają się spaliny.
Samochód:AUDI A4 (8E2, B6)
Wersja silnikowa:1.9 TDI 130KM
Rok produkcji:2003
▪ Diagnoza: pęknięty tłok na 2 cylindrze. Konieczny remont bądź wymiana silnika.

Samochód odmówił całkowitego posłuszeństwa i konieczny był transport lawetą do naszego oddziału w Zabrzu. Po wjeździe stanowiskowym i wstępnych oględzinach nasz mechanik nie miał żadnych złudzeń. Silnik pracował bardzo głośno, a w układzie korbowodowym kotłowały się spaliny. Rozpoczęliśmy demontaż głowicy.

Wstępna rozbiórka nie obnażyła problemów, które tłumaczyłyby fatalną pracę silnika i spaliny w układzie olejowym. Głowica nosiła ślady dużego zużycia, a wałek rozrządu kwalifikował się do wymiany, problem leżał jednak niżej.

W przypadku pomiarów zużycia elementów silnika nieoceniona jest pomoc firm zewnętrznych zajmujących się ich obróbką. Często o usterce decydują setne milimetra, które są konsekwencją liniowej eksploatacji idącej w parze z przebiegiem samochodu. W przypadku omawianego Audi przyczyna jednak okazała się być widoczna gołym okiem.

<span class=cnvs badge is cnvs badge color danger>pęknięty tłok 2 cylindra<span>

Zdecydowanie najtrudniejszym etapem całej naprawy było znalezienie silnika w dobrym stanie technicznym. Tych konkretnych jednostek jest zwyczajnie mało i na ogół są dostępne tylko w stacjach demontażu pojazdów.

Używany silnik czy remont uszkodzonego?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony rynek wtórny jest pełen używanych jednostek, z drugiej tylko naprawa daje pewność długiej eksploatacji i gwarancji na wykonaną naprawę. Często eliminacja usterki nie jest diametralnie droższa od zakupu używanego silnika.

Niestety w obu przypadkach konieczne będą dodatkowe czynności, jak wymiana rozrządu czy uszczelniaczy, do których dostęp byłby utrudniony w momencie zamontowania silnika. Między innymi dlatego powstał nasz system RAT 0%, który pozwala rozłożyć cały rachunek na niską i wygodną kwotę bez dodatkowych opłat.

Czy podobał Ci się ten wpis?

Kliknij w gwiazdkę żeby wystawić ocenę.

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd nikt nie ocenił tego wpisu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty
Call Now Button